Місто Баштанка. Історія виникненя міста Баштанка. Баштанка сьогодні.
Якщо вам цікаво – що з себе являє місто Баштанка Миколаївської області – то ви потрапили саме туди. Я розповім вам про історію Баштанки, її досягнення і втрати та про все інше, що варто знати про це місто.
Якщо ви будете подорожувати автомобілем з Києва в напрямку Одеси по трасі Дніпропетровськ-Миколаїв, то зможете на власні очі побачити невеличке гарне містечко, яке знаходиться за 65 км від міста Миколаєва.
Звичайно ж, проїжджаючи лише повз місто, ви ніколи не дізнаєтесь ні про Баштанську республіку, ні про її своєрідних мешканців, ні про настрої і сподівання, якими живе Баштанка.
Ще з давніх часів територія, де зараз розташована Баштанка, вже була заселена людьми, про що свідчать археологічні знахідки (розкопки скіфських курганів).
Як населений пункт Баштанка була заснована на початку ХІХ сторіччя переселенцями із Полтавщини та Чернігівщини (переважно державними селянами і козаками). Пізніше тут осіло багато втікачів кріпаків.
Спочатку населений пункт мав назву Полтавка, а її жителі займались переважно тваринництвом і землеробством. А в кінці 20-х років XIX сторіччя село стало воєнним поселенням і увійшло в 1-й полк Бугської уланської дивізії.
На початку ХХ сторіччя село Полтавка як центр волості входила в склад Херсонського повіту Херсонської губернії, і в ній проживало більше 7 тисяч чоловік. Тут щотижня збирались базари, тричі на рік – ярмарки. У 1887 році – діяло 44 дрібних підприємства, було 27 лавок.
У 1866 році в селі відкрилась перша земська школа, через два роки - друга, а в 1897 році - третя.
В 1904 р. земство відкрило в селі амбулаторію та дитячі ясла, а у 1912 р. в селі побудували дільничну лікарню.
18 серпня 1919 року Полтавку захопили денікінці, які встановили у селі режим террору та грабежів. Проти цього було організовано партизанський загін із 50 чоловік. В ніч на 16 вересня прозвучав сигнал для повстання – набат церковних дзвонів. Згодом до повстання приєдналися представники сусідніх сел. - Балацького, Привільного, Пісок, Христофорівки, Сергіївки та інших. Так виникла Баштанська республіка - за назвою балки, у якій було розташовано село. В лавах повстанців налічувалось більше 4 тис. озброєних бійців. Два місяці Баштанська республіка мужньо протистояла білогвардійцям. В селах було відновлено заняття в школах, в Полтавці працював самодіяльний театр. За наказом денікінського генерала Шиллінга для придушення повстання в село декілька разів направлялись каральні загони, проте вони не змогли захопити Полтавку.
Для того, щоб придушити повстання селян, білогвардійці кинули потужні сили. 12 листопада 1919 року частини денікінскої армії оточили Полтавку. Дві доби продовжувався цей нерівний бій, проте повстанці мужньо захищали свою республіку. Лише після направлення підкріплення, 19 листопада 1919 року білогвардійці ввірвались у село. Почалась розправа над повсталими. Тільки в самій Полтавці денікінці розстріляли 852 повстанця, спалили 350 дворів.
Проте, Баштанська республіка назавжди ввійшла в історію героїчної боротьби українського народу проти денікінців.
У 1925 році за заслуги перед революцією IX Всеукраїнський з’їзд Рад нагородив Полтавку почесним Червоним прапором.
А у 1928 році Полтавка була перейменована в Баштанку, так як саме під цією назвою село увійшло в історію революційної боротьби.
У 1987 році Баштанка стала містом.
Зараз у місті Баштанка – дві школи, гімназія, профтехучилище, музична школа, чотири дитячих садка, Баштанський сирзавод, який виготовляє найкращі та натуральні сири, Баштанська птахофабрика, безліч сільськогосподарських підприємств, аптечних установ, відділень банків, сучасних магазинів тощо.
Місто розвивається і росте.
У 2008 та 2009 роках Баштанка ставала переможцем Всеукраїнського конкурсу «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку».
Гості міста щоразу були приємно здивовані його благоустроєм та затишністю.
Прагнення баштанців до кращого життя безперечно перейшло до нащадків з кров’ю, тому здебільшого діють вони революційними методами. Про це пам’ятають всі хто живе в Баштанці і любить це місто, а також ті, хто має можливість краще їх пізнати.
Я вважаю Баштанку - найкращим містом, оскільки більшість мого життя пов’язано з ним, а хто вважає інакше – розкажіть про ваше найкраще місто.